Van Commerciële economie naar de publieke sector: mijn ervaring binnen de MRE

Mijn naam is Thom van Eijkeren. Ik ben afgestudeerd in Commerciële Economie aan Avans Hogeschool in Breda. Tijdens mijn studie heb ik veel geleerd over marketing & sales, stakeholdermanagement, onderzoek doen en het vertalen van informatie naar concrete adviezen.

Via het Talent-programma van Geerts & Partners ben ik terechtgekomen bij het Realisatiebedrijf van de Metropoolregio Eindhoven, ook wel MRE. Inmiddels werk ik hier al meer dan twee maanden als projectondersteuner. In deze rol ondersteun ik collega’s bij regionale vraagstukken en projecten binnen de 21 gemeenten van de MRE.

Ontdek het Talent-programma

Waarom deze stap?

Wat mij aantrok in deze opdracht, is dat het werk concreet en maatschappelijk relevant is. Binnen het Realisatiebedrijf werk je aan regionale opgaven die invloed hebben op de leefomgeving van inwoners, gemeenten en organisaties. Het gaat niet alleen om ideeën of plannen op papier, maar vooral om hoe je die samen met verschillende partijen richting uitvoering brengt.

Tijdens mijn studie en eerdere stage bij gemeente Tilburg had ik al kennisgemaakt met de publieke sector. Daar merkte ik dat ik het interessant vind om te werken aan onderwerpen waarbij verschillende belangen samenkomen. Binnen de publieke sector draait het niet alleen om resultaat, maar ook om samenwerking, draagvlak en zorgvuldigheid.

Wat doet een projectondersteuner eigenlijk?

Als ik mijn functie aan vrienden of familie uitleg, zeg ik meestal dat ik projectleiders en realisatiemanagers help om projecten overzichtelijk, concreet en uitvoerbaar te houden. Ik verzamel informatie, bereid stukken voor, ondersteun overleggen, bewaak acties en denk mee over hoe we projecten een stap verder te brengen.

Mijn werkzaamheden verschillen per dag. Soms werk ik aan memo’s, verslagen, actieoverzichten of presentaties. Op andere momenten bereid ik overleggen voor, verwerk ik informatie uit gesprekken of zoek ik inhoudelijke onderwerpen verder uit. Daarbij probeer ik steeds scherp te krijgen wat er speelt, wie betrokken zijn en welke vervolgstappen nodig zijn.

Daarnaast ben ik regelmatig op pad. Ik ga bijvoorbeeld mee naar afspraken bij gemeenten of naar overleggen met de Provincie Noord-Brabant. Dat vind ik waardevol, omdat je dan beter ziet wat er in de praktijk speelt en hoe verschillende partijen naar een opgave kijken.

Wat heeft mij verrast?

Wat mij heeft verrast, is hoeveel er achter de schermen gebeurt voordat een project zichtbaar wordt. Van buitenaf zie je vaak vooral het eindresultaat, maar binnen de publieke sector gaat daar veel overleg, afstemming en voorbereiding aan vooraf. Elke partij kijkt vanuit zijn eigen rol en belang naar een vraagstuk.

Een beeld dat niet helemaal bleek te kloppen, is dat werken binnen of met gemeenten altijd traag of afstandelijk is. Natuurlijk kosten processen soms tijd, maar ik zie juist ook veel betrokkenheid en energie. Collega’s willen echt stappen zetten en zoeken actief naar manieren om projecten vooruit te helpen.

Mijn ontwikkeling

Tot nu toe heb ik vooral geleerd hoe belangrijk overzicht, eigenaarschap en samenwerking zijn. In een omgeving waar veel projecten, belangen en organisaties samenkomen, moet duidelijk zijn wat er speelt, wie betrokken is en welke vervolgstappen nodig zijn. Zonder dat overzicht wordt het lastig om projecten echt verder te brengen.

In het begin vond ik het soms lastig dat er veel nieuwe termen, overleggen en structuren op me afkwamen. Er ligt niet altijd een volledig uitgewerkte opdracht klaar. Soms moet je zelf inschatten wat nodig is, een eerste opzet maken en daarna toetsen of je op de goede weg zit. Ik merk dat ik daar steeds beter in word.

Een concreet voorbeeld waar ik trots op ben, is dat ik heb geholpen met het structureren van informatie rondom projecten en contacten. Door interviews te houden, deze data  en een eerste datamodel uit te werken, kon ik bijdragen aan de optimalisatie van dit proces.

Hoe ervaar ik het werk tot nu toe?

Ik ervaar het werk als leerzaam, afwisselend en soms ook uitdagend. Geen dag is precies hetzelfde. Vooral projecten waarin veel samenkomt spreken mij aan: meerdere partijen, een concreet doel en de uitdaging om beweging te krijgen.

Ik vind het interessant om te zien hoe realisatiemanagers en projectleiders daarin schakelen, overzicht houden en voortgang creëren. Die richting spreekt mij aan voor de toekomst. De komende periode wil ik daarom meer leren over projectmatig werken, regionale samenwerking en de rol van een realisatie- of casemanager.

Mijn advies

Aan iemand die twijfelt over een baan in de publieke sector zou ik zeggen: probeer het vooral eens te ervaren. Het werk is veelzijdiger dan je misschien verwacht en je krijgt de kans om mee te werken aan maatschappelijke vraagstukken die er echt toe doen.

Als je nieuwsgierig bent, graag samenwerkt en jezelf wilt ontwikkelen, is de publieke sector een mooie plek om te starten. Voor mij is deze functie een mooie eerste stap waarin ik mezelf verder kan ontwikkelen en tegelijkertijd kan bijdragen aan projecten die belangrijk zijn voor de regio.

Ook starten als talent?

Lijkt het jou, net als Thom, interessant om aan maatschappelijke vraagstukken te werken en jezelf verder te ontwikkelen? Via het Talent-programma doe je ervaring op in de publieke sector en ontdek je welke richting bij jou past.

Neem contact op met Emily Franken via 06 29 37 92 13 of mail naar emily.franken@geerts-partners.nl. We kijken graag samen waar jouw talent het beste tot zijn recht komt.

Lees meer over het Talent-programma

 

Kom in contact met ons, wij helpen je graag verder

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Lees meer blogs

 Van Commerciële economie naar de publieke sector: mijn ervaring binnen de MRE

Van Commerciële economie naar de publieke sector: mijn ervaring binnen de MRE

 Ervaring die blijft werken: maak kennis met interim-manager Ad de Jong  

Ervaring die blijft werken: maak kennis met interim-manager Ad de Jong  

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van het laatste nieuws, inspirerende blogs, vacatures en evenementen.

Lees hier ons privacy statement